четверг, 17 февраля 2022 г.

 Фармакологія.  

Тема :Антисептичні  і  дезінфікуючи  засоби.

 

Загальна  характеристика протимікробних  засобів.

Речовини,які знешкоджують збудників у навколішньому середовищі  або в організмі людини,називаються протимікробними засобами.

Фармакологічний ефект речовин цієї групи---бактеріостатичний(здатність припиняти ріст і розмноження мікроорганізмів) або бактерицидний(властивість знешкоджувати мікроорганізми)

 

Протимікробні засоби поділяють на 2 групи:

 

 1)антисептичні і дезінфекційні  засоби.

а) антисептичні засоби  здатні призвести до загибелі або припинити

ріст і розвиток мікроорганізмів на поверхні тіла людини(шкіри чи слизових оболонках)

б)дезінфекційні засоби знешаоджують патогенні  в навколішньому

середовищі Їх застосовують  для оброблення приміщень,білизни.посуду,медичних інструментів,апаратури.предметів догляду за хворими.

 

2)хіміотерапевтичні препарати.

 

 

Класифікація антисептичних і дезінфекційних засобів.

Антисептичні ідезінфекційні засоби неорганічної природи.

1.Галогени

1.1. препарати ,що містять хлор—хлорне вапно,хлорамін Б, хлоргексидину біглюконат,хлорантоїн,натрію гіпохлорид.

1.2. препарати,що містять йод—розчин йоду спиртовий,йодонат, йодоформ,розчин Люголя, йоддицерин,йодинол,повідон-йод.

 

2.Окисники—розчин водню перекису(розведений і концетрований),калію перманганат,бензоїл-пероксид.

 

3.Кислоти і основи—кислота борна,кислота бензойна,розчин аміаку,натрію тетраборат(бура)

 

4.Солі важких металів—ртуті дихлорид(сулема),срібла нітрат,коларгол,протаргол,цинку сульфат,дерматол,ксероформ.

 

Антисептичні і дезінфекційні засоби органічної природи.

1.Феноли—фенол чистий(кислота карболова),дьоготь березовий,резорцин,трикрезол.

2.Дьогті і смоли—іхтіол,вінізоль.

3.Барвники—брильянтовий зелений,метиленовий синій,етакридину лактат(риванол)

4.Похідні нітрофурану—фурацилін,фуропласт,фурагін.

5.Альдегіди і спирти—спирт етиловийформальдегід(формалін) ,лізоформ.

6.Детергенти—мило зелене,церигель,етоній,декаметоксин(септефрил),мірамістин.

 

 

Вимоги до антисептичних  та дезінфекційних засобів:

-висока протимікробна активність;

-широкий спектр антимікробної дії;

-добра розчинність і достатня поверхнева активність;

-хімічна стійкість і активність за наявності рідин організму та продуктів тканинного  розпаду;

-не спричиняти місцевої подразнювальної дії;

-не зумовлювати корозії медичних інструментів;

-не бути шкідливими для макроорганізму.

 

Галогеновмісні сполуки.

Вони виявляють бактерицидну дію.Механізм дії: денатурують білки в мікробних клітинах.

 

Хлорне вапно-білий порошок,що містить 25% вільного хлору.Зберігають у прохолодному місці.Виявляє дезінфекційну та дезодораційну дію.

 

Хлорамін Б-порошок білого або жовтуватого кольору,що містить 25%-30% активного хлору.Застосовують для оброблення предметів догляду за хворими,неметалевого інструментарію,оброблення інфікованих ран.

 

Хлоргексидину біглюконат.Застосовують для оброблення інфекційного поля і рук хірурга,знезараження хірургічного інструментарія,для промивання ран,сечового міхура,лікування опіків.

 

5% розчин йоду спиртовий використовують для оброблення операційного поля та рук хірурга перед операційним втручанням а також країв ран.

 

Розчин Люголя—препарат,що містить йод.Застосовують як антисептик для змащування слизової оболонки глотки і гортані.

 

Йодонат застосовують для оброблення операційного поля.

Йоддицерин-це комбінований препарат,що містить йод,димексид,гліцерин,не спричиняє печіння.Завдяки широкому спектру дії застосовують для лікування гнійних ран,маститу,гаймориту тощо.

 

 

Окисники.

 

Розчин водню пероксиду-безбарвна прозора рідина без запаху,швидко руйнується під дією світла,під час нагрівання,у разі контакту з органічними сполуками,виділяє кисень,який з бульбашками очищує рани,також здатен зупиняти кровотечу.Дезодораційний засіб.Для стерилізації медичних інструментів використовують 6% розчин.

 

Калію перманганат-темно-фіолетові кристали або дрібний порошок з металевим полиском,розчинний у воді.Препарат має здатність у присутності органічних речовин виділяти атомарний кисень,який забезпечує протимікробний і дезодораційний ефект. Застосовують для полоскань,спринцювань,промивання ран,шлунка при отруєнні.

 

Кислоти і основи.

 

Кислоти і основи проникають у мікробні клітини і спричиняють денатурацію білків,що зумовлює їх загибель.

 

Кислота борна-білий порошок,розчинний у воді та спирті.Через наявність побічних ефектів використовують обмежено.

 

Розчин аміаку 10%(нашатирний спирт)-прозора рідка рідина з гострим запахом.Розчиняється у воді та спирту.Справляє подразливу та рефлекторну дію.Застосовують для обробки рук хірурга за методом Спасокукоцького-Кочергіна.

 

Натрію тетраборат(бура,боракс)—виявляє протимікробну і протизапальну дію.Призначають для полоскання порожнини рота при ангіні,фарингіті, тонзиліті,у гінекології для лікування вагініту.

 

Солі важких металів.

 

Ртуті дихлорид(сулема)-порошок білого кольору,розчинний у воді та спирту.Єактивним дезінфекційним засобом,але дуже токсичний.Застосовують для дезінфекції білизни,одягу,предметів догляду за хворими.

 

Срібла нітрат(ляпіс)-безбарвні кристали у вигляді пластинок.Під дією світла препарат темнішає.У невисоких концентраціях виявляє в’яжучий та протизапальний ефект.у високих—припікальний.

 

Протаргол—порошок коричневого кольору,що містить 7-8% срібла.Виявляє в’яжучу,антисептичну та протизапальну дію.Застосовують для змащення слизових оболонок верхніх дихальних шляхів,промивання сечових шляхів і сечового міхура.

 

Цинку сульфат—безбарвний порошок.Виявляє антисептичну та в’яжучу дію.Застосовують при кон’юнктивіті,ларингіті, для спринцювань при уретриті і вагініті.

 

 

Антисептичні та дезінфекційні засоби органічної природи.

 

Феноли.

 

Фенол-(кислота карболова) -безбарвна рідина,яка має своєрідний запах.Виявляє бактерицидну і місцеву подразливу дію.Розчини фенолу використовують для дезінфекції інструментів,предметів догляду за хворими,меблів.екскрементів,мокротиння.

 

Резорцин-менш токсичний,ніж фенол.Виявляє протимікробну і протимікозну дію,менше подразнює тканини.

 

Березовий дьоготь-рідина чорного кольору,що має своєрідний запах.Призначають при паразитарних захворюваннях шкіри(короста,лишай) та для лікування інфекційних ран.

 

Лінімент бальзамічний за Вишневським(мазь Вишневського)—комбінований препарат,до складу якого входять дьоготь,ксероформ та олія рицинова.Застосовують для лікування ран.

 

Мазь Вількінсона-це комбінований препарат,до складу якого входять дьоготь,кальцію карбонат,сірка очищена,мазь нафталану,зелене мило.Застосовують як антисептичний,протигрибковий та протипаразитарний засіб.

 

Дьогті і смоли.

 

Іхтіол-це сироподібна речовина чорного кольору,розчинна в воді та гліцеріні,має своєрідний запах.Використовують для лікування опіків,екземи.лишаїв,фурункульозу,та у формі супозиторіїв для лікування запальних процесів органів малого тазу.

 

Вінізоль-це комбінований препарат,що містить вінілін.Сприяє очищенню ран від гною,стимулює регенерацію тканин,виявляє протизапальну та протимікробну дію.Застосовують при опіках,  трофічних виразках і ранах,що погано загоюються.

 

Барвники.

 

Брильянтовий зелений-порошок золотисто-зеленого кольору.що погано розчиняється у воді і спирті.Виявляє високу протимікробну дію.Водні та спиртові розчини використовують при піодермії,блефариті,для оброблення операційного поля.

 

Метиленовий синій—порошок темно-зеленого кольору.Застосовують спиртові розчини як антисептичний засіб при піодермії,циститі,та уретриті.Промивають порожнини водним розчином.

 

Етакридину лактат-порошок жовтого кольору,гіркий на смак.Виявляє в низьких концентраціях-бактеріостатичну дію, а в високих—бактерицидну.Застосовують місцево.

 

Похідні нітрофурану

 

Фурацилін—порошок жовтого к ольору,гіркий на смак.Малорозчинний у воді та спирту Не справляє місцевої подразливої дії і сприяє загоювання ран.Застосовують у виді розчинів..

 

Фурапласт-це комбінований препарат .що містить фурацилін.При нанесенні на рану утворює тонку плівку,яка зберігається 1-3 доби і сприяє загоюванню рани.

 

Альдегиди і спирти.

 

Розчин формальдегіду(формалін)-це рідина,має різкий своєрідний запах,добре розчиняється у воді та спирту.Справляє протимікробну дію.Застосовують для дезінфекції білизни.посуду,предметів догляду за хворими,металевого та неметалевого інструментарію,для консервації анатомічних препаратів,вакцин і сироваток.

 

Лізоформ-комбінований препарат,що містить формалін.

 

Спирт етиловий-ридина,що має своєрідний смак і запах.Бактерицидна дія проявляється при 20% концентрації.У низьких концентраціях—подразливу дію; у високих—в’яжучу.

 

Детергенти.

 

Зелене мило-зеленкувата маса зі слабким запахом.Легко розчиняється у воді та спирту.Застосовують для очищення шкіри.

 

Церигель-густа рідина із запахом спирту.Виявляє дезінфекційну дію.Застосовують для  оброблення рук  медичного персоналу під час підготовки до хірургічних втручань.

 

Декаметоксин(септефрил) виявляє протимікробну,протимікозну дію,стимулує загоєння ран.Застосовують для лікування гнійних і мікозних захворювань шкіри.

 

 

Сучасні антисептичні та дезінфекційні засоби.

 

У наш час сильним дезінфектантом і стерилізуючим агентом є надоцтова кислота.Із сполук йоду широке застосування має йодоформ. Високу антимікробну активність мають препарати надкислот: дезоксон-1,дезоксон-4(Україна) ;на основі органічних сполук хлору :ДП-2,хлорцин,сульфохлорантин,катамін АБ,полісепт.

 

Наказами МОЗ України дозволено користуватись :

-корзолекс плюс,корзолекс екстра,дисмозон пур (для дезінфекції і предстерилізаційного очищення медичного обладнання) ;

-бациллоцид расант(для швидкої дезінфекції у зонах особливої небезпеки ) ;

-кутасепт Ф(для перед- та післяопераційної обробки шкіри та швів, антисептичного.знезараження шкіри перед ін’єкціями, гігієнічної та хірургічної обробки шкіри рук) ;

-стерилліум,бактолін базік (для гігієнічної та хірургічної антисептичної обробки шкіри рук).

 

 

Комментариев нет:

Отправить комментарий

  Фармакологія.      Тема лекції : Лікарські засоби. Що впливають на функцію органів дихання. Нековаль  стор.263-275.   Стимулятори дихання,...